Povánoční období a Silvestr jsou pro naše domácí mazlíčky náročným obdobím. Mnoho z nich se bojí hluku a několik dní před Novým rokem mají potíže s venčením. Poradíme vám, jak na to, aby váš pes tyto těžké chvíle na Silvestra snášel co nejklidněji.
Pes se na Silvestra bojí – příznaky
Psi od přírody nemají rádi hlasité zvuky a snaží se jim vyhýbat. Někteří psi nereagují na zvuky bouřky, výstřely nebo hluk petard. Bohužel některá zvířata nejsou k těmto zvukům lhostejná a reagují na ně strachem. Jaké příznaky by vás měly znepokojovat?
– Pes se třese, krčí se a také lapá po dechu
– pes nervózně pobíhá po bytě nebo hledá úkryt, např. v posteli nebo v tmavé koupelně
Jak pomoci psovi před Silvestrem – 5 důležitých pravidel
Pokud už víte, že je váš zvířecí kamarád silně vystresovaný ze silvestrovského hluku, měli byste se pokusit psa připravit na to, aby toto náročné období vydržel.
Zklidněte
Nezapomeňte! S podáním sedativ nečekejte na poslední chvíli. Účinné látky obsažené v přípravku potřebují čas, aby dosáhly požadovaného účinku. Dávka sedativa by měla odpovídat hmotnosti, věku a temperamentu vašeho zvířete a míře jeho reakce na ohňostroje a výstřely.
Jaké složky by měl obsahovat dobrý uklidňující přípravek?
Při hledání vhodného přípravku věnujte pozornost jeho složení. Snažte se vybrat takový, který obsahuje látky, které vás přirozeně uklidňují a snižují pocit úzkosti.
Přírodní složky obsažené v přípravku jsou bezpečné, a to i při dlouhodobém užívání, a nezpůsobují u vašich domácích mazlíčků žádnou mozkovou mlhu.
Vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda účinné látky obsažené v přípravku mají testováním potvrzený účinek – budete mít jistotu, že podávání přípravku vašemu psovi přinese požadovaný efekt.
Tryptofan – pomáhá udržovat pozitivní náladu a dobré kognitivní funkce, protože je přirozeným prekurzorem serotoninu (tzv. hormonu štěstí), který je nezbytný pro udržení emoční rovnováhy a klidu. Má stabilizující a uklidňující účinek. Tryptofan je esenciální aminokyselinou v potravě psa.
Heřmánek – přírodní látka, která má mírný uklidňující a anxiolytický účinek.
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis) – pomáhá snižovat napětí a úzkost, má anxiolytický účinek nejen u koček, ale i u psů. O radu ohledně dávkování přípravku na uklidnění požádejte svého veterinárního lékaře.
Procházky
Na Silvestra nečekejte s večerní procházkou na poslední chvíli. Vyvenčete pejska dříve, než hluk začne v největší intenzitě. V žádném případě nenechávejte svého mazlíčka volně pobíhat.
Nasaďte psovi obojek a navíc postroj, připevněte k nim oba konce vodítka nebo dvě samostatná vodítka – zabráníte tak náhlému vytržení psa, když se lekne výstřelu. Na obojku nebo postroji MUSÍ být připevněna známka! Delší procházka v těchto dnech nebude nejlepším nápadem.
I když se váš pes výstřelů nebojí, VYNECHEJTE jakéhokoli ohňostroje!
Bezpečné místo
Na Silvestra se pes bude snažit schovat v různých koutech domu. Zajistěte mu bezpečný úkryt – může to být koupelna, zastíněná bouda nebo klidný kout v místnosti. Nejdůležitější je, aby pes nebyl vystaven velkému venkovnímu hluku. Zkuste zakrýt okna a zapnout hudbu, abyste pomohli přehlušit zvuky výbuchů. Nenechávejte psa tu noc doma samotného.
Krmení
Může se stát, že vystresovaný pes nebude chtít na Silvestra jíst večeři. V tento den určitě nezkoušejte nové potraviny, abyste ho povzbudili k jídlu. Mohou způsobit střevní potíže a poslední, co potřebujete, je naléhavé venčení před půlnocí.
Buďte svému psovi oporou
Pokud váš pes potřebuje vaši blízkost, poskytněte mu ji. Váš klid, tlumený hlas a jemné doteky pomohou vašemu zvířeti přežít tyto těžké chvíle a zklidnit jeho emoce. Tímto způsobem vyvracíme mýtus o posilování úzkostného chování.
Dodržováním výše uvedených rad pro vás bude jistě snazší projít tímto pro vašeho mazlíčka náročným obdobím. Bezpečí naše i našich domácích mazlíčků je tím nejdůležitějším.
Autor: Izabela Cupial
Zoopsycholog, veterinární technik, milovník zvířat a nadšenec do kynologických sportů. V soukromí se stará o dva mongrely: Mimi a Pong