Zdravá střevní mikroflóra vašeho domácího mazlíčka je zodpovědná za správné fungování trávicího traktu. Ovlivňuje také správné fungování imunitního systému, tj. je důležitá i z hlediska imunity zvířat.
Trávicí systém psů a koček
Trávicí soustavu psů a koček obývá velké množství aerobních a anaerobních bakterií. Jsou rozmístěny po celé délce od tlamy až po tlusté střevo a tvoří střevní mikroflóru. Jejich počet se v průběhu života zvířete mění.
Střevní mikroflóru lze rozdělit na tři typy bakterií, které by měly zůstat ve vzájemné symbióze:
– prospěšné bakterie, které potlačují růst potenciálně patogenních bakterií
– potenciálně patogenní bakterie, které mohou v důsledku nepříznivého podnětu poškodit organismus zvířete.
– patogenní bakterie, které poškozují organismus zvířete.
Příliš mnoho patogenních bakterií v porovnání s počtem prospěšných bakterií způsobuje narušení rovnováhy střevní mikroflóry.
Nerovnováha střevní mikroflóry má obrovský vliv na správnou funkci trávicího traktu, vstřebávání živin a následně na správnou výživu celého organismu.
Co jsou psí probiotika a jak fungují?
Probiotika jsou živé, prospěšné bakterie, které mají příznivý vliv na organismus zvířete.
Probiotické bakterie kolonizují střeva, čímž omezují růst potenciálně patogenních bakterií. Tím podporují rovnováhu střevní mikroflóry, která je nezbytná pro správné fungování trávicího traktu a jak ukazují nejnovější studie také pro účinné fungování imunitního systému.
Nejčastěji používanými probiotiky u psů a koček jsou bakterie:
– Lactobacillus rhamnosus
– Lactobacillus acidophilus
– Lactobacillus casei
– Enterococcus faecium
Jaké jsou nejdůležitější funkce probiotik?
Jak je všeobecně známo, probiotika by se měla užívat při užívání antibiotik. Vzhledem k jejich vlastnostem regulujícím trávicí systém a vlivu na imunitu je však spektrum použití probiotik mnohem širší. Předpokládá se, že probiotika:
– podporují trávení a vstřebávání živin
– stimulují střevní peristaltiku a podporují regeneraci střevního epitelu
– regulují fermentační procesy, potlačují tvorbu plynů (plynatost/ nadýmání) a zabraňují průjmům
– posilují střevní imunitu zvířete
Probiotika a prebiotika – jaký je mezi nimi rozdíl?
Prebiotika jsou sacharidy, kterými se živí probiotické bakterie. Díky tomu se navíc stimulují růst prospěšných bakterií v těle psů a koček, a tím i nespecifickou imunitu organismu. Nejběžnějšími prebiotiky jsou fruktooligosacharidy (FOS) a mannanoligosacharidy (MOS). Obě regulují trávicí trakt a jsou fermentovány v tlustém střevě.
Kdy by se mělo podávat probiotikum pro psa a kočku?
Nezapomeňte, že podávání probiotik má velký význam a může vašemu zvířeti pomoci nejen během léčby antibiotiky.
– Užívání probiotik podporuje organismus zvířete při nejčastějších zažívacích potížích, jako jsou: nadýmání, průjem, plynatost, zácpa u psa.
– Příznivé účinky probiotik lze zaznamenat také v případě alergií nebo potravinových intolerancí.
– Podávání probiotik se doporučuje při odčervení štěněte, kotěte nebo dospělého zvířete a při změně stravy zvířete.
– Probiotika mají příznivý vliv na imunitu a měla by být podávána v období zvýšeného rizika infekce
Paní Sylwia, ošetřovatelka tříleté fenky francouzského buldočka o podávání probiotik:
“Od té doby, co jsem Mindi začala podávat probiotika, problémy s nadměrnou plynatostí a nadýmáním skončily. Vidím, že moje fenka je radostnější a přestala být vybíravá. Obsah kapsle je možné nasypat na krmivo, což je velmi pohodlné a nijak nemění chuť jídla.”
Lidská probiotika pro psy?
Nejsme si zcela jisti, zda lidské probiotikum podávané psům nebo kočkám bude správně plnit svou úlohu, protože jeho účinnost se testuje u lidí, a ne u zvířat.
U domácích zvířat se vyplatí používat přípravky obsahující specifické kmeny probiotických bakterií, registrované pro zvířata.
Můžeme si pak být jisti, že takové probiotikum pomůže stabilizovat střevní mikroflóru.
Probiotikum nebo synbiotikum?
Odpověď je jednoduchá: synbiotikum není nic jiného než probiotikum v kombinaci s prebiotikem. Toto řešení poskytuje optimální podporu střevní mikroflóře a podporuje její rychlejší regeneraci.
Proto pro svého psa nebo kočku používejte přípravek určený k použití pro zvířata, který obsahuje jak probiotické bakterie, tak prebiotika je podporující. Příkladem takového přípravku je BioProtect od společnosti Vet Expert.
Vlastnosti dokonalého probiotika pro vašeho domácího mazlíčka
– Dobré přípravky, včetně probiotik, obsahují složky s vědecky prokázanými účinky, které jsou složeny tak, aby společně poskytovaly nejlepší účinek. Věnujte pozornost kombinaci probiotických bakterií a prebiotik v jednom přípravku
– Vyberte si přípravek, u kterého si můžete být jisti, že byl vyvinut odborníky, kteří mají znalosti a zkušenosti v oblasti výživy zvířat. To je zárukou jeho účinnosti.
– Důležité je, aby se přípravek snadno podával a byl chutný. Výběrem takového přípravku budete buďte si jisti, že ho váš mazlíček přijme s radostí.
– Je důvěryhodný a doporučovaný veterinárními lékaři
Názor vašeho veterinárního lékaře je důležitý. Řiďte se jím, když hledáte dobré probiotikum pro svého domácího mazlíčka. Podáváním dobrého probiotika svému psovi nebo kočce si můžete být jisti, že nejlépe podpoříte jejich trávicí systém a váš mazlíček bude zdravý a radostný. Zeptejte se na takový výrobek svého veterinárního lékaře.