Zdraví a pohoda našich domácích mazlíčků do značné míry závisí na správném fungování imunitního systému. O jeho posílení se vyplatí pečovat nejen na podzim a v zimě.
Jak imunitní systém funguje?
Za imunitu psů a koček je zodpovědný imunitní systém, který se skládá z několika orgánů a buněk. Je to první bariéra, která chrání zvíře před patogeny.
Imunitu organismu lze rozdělit na:
– vrozenou (nespecifickou) – jejím úkolem je zabránit proniknutí patogenu do organismu, reakce na podnět je velmi rychlá, ale nevyvolává imunologickou paměť (organismus nebude v případě opětovné infekce reagovat rychleji).
– aktivní nespecifická imunita (aktivní odstraňování mikroorganismů prostřednictvím kašle, kýchání, průjmu).
– pasivní nespecifická imunita (zabraňuje pronikání mikroorganismů přes kožní a slizniční bariéru).
– získaná (specifická) – její odpověď se vyvíjí pomaleji, vyžaduje kontakt s antigenem (antigen je látka, kterou tělo rozpozná, mobilizuje ho k tvorbě protilátek proti určitému patogenu) a imunitní systém si ji zapamatuje
– specifická aktivní imunita (předchozí infekce a preventivní očkování).
– pasivní specifická imunita (např. protilátky přenášené s mateřským mlékem).
Zdraví vašeho domácího mazlíčka závisí na správném fungování všech výše uvedených imunitních mechanismů.
Příčiny snížené imunity u psů a koček
Stejně jako u lidí může i u vašeho domácího mazlíčka dojít během podzimního/zimního období k poklesu imunity. Není to však jediné období, kdy může mít váš domácí mazlíček oslabený imunitní systém:
ŠPATNĚ VYVÁŽENÁ STRAVA – Špatná strava, která vašemu zvířeti neposkytuje základní živiny, jako jsou bílkoviny, tuky, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny a minerály, oslabuje nespecifickou bariéru imunitního systému. To umožňuje snadnější průnik patogenů do těla psa nebo kočky.
PARAZITICKÉ INVAZE – toxiny vylučované parazity otravují organismus zvířete, způsobují snížení imunity a oslabení organismu.
CHRONICKÝ STRES – při dlouhodobém stresu dochází k produkci kortizolu – tzv. stresového hormonu, který mobilizuje organismus zvířete, aby byl neustále připraven na očekávané ohrožení. To bohužel organismus velmi zatěžuje a narušuje mnoho procesů – včetně fungování imunitního systému.
VĚK ZVÍŘAT – nezapomeňte, že imunita vašeho zvířete může s věkem slábnout, proto buďte obzvláště opatrní při jejím posilování, pokud máte doma seniora. Také mladá zvířata mohou potřebovat další podporu – zejména před a během očkování a při změně domova.
Jak podpořit imunitní systém?
Imunitní systém vašeho psa nebo kočky se mnohem lépe vypořádá s infekcemi, pokud je jejich strava vyvážená a bohatá na látky, které podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Takové vlastnosti má mimo jiné beta-glukan v kombinaci s HMB (kyselina 3-hydroxy-3-metylmáselná). Dalšími látkami, které mají pozitivní vliv na imunitní systém, jsou Echinacea purpura, nenasycené mastné kyseliny Omega-3 nebo vitaminy A a E.
Betaglukan pro psy – co to je a má smysl ho podávat?
Betaglukan je polysacharid (složený cukr), který se nachází v buněčných stěnách hub, kvasinek, obilovin a některých bakterií. Betaglukan stimuluje imunitní systém ke zvýšení aktivity v situacích, kdy hrozí oslabení kondice a imunity zvířete.
Co je HMB?
HMB neboli kyselina 3-hydroxy-3-metylmáselná je látka, která stimuluje aktivitu skupin buněk (tzv. fagocytů), jejichž úkolem je zastavit rozvoj infekce.
Proč má kombinace betaglukanu a HMB nejlepší imunitní účinek?
Kombinace betaglukanu a HMB umožňuje synergickou, obousměrnou podporu imunity domácích zvířat, pomáhá stimulovat vrozenou (nespecifickou) i adaptivní (specifickou) imunitu organismu, která:
– pomáhá mobilizovat organismus k zahájení procesu tvorby protilátek aktivací specifické imunity
– současně prospívá k aktivaci vrozených imunitních mechanismů organismu, tzv. první linie obrany
Taková kombinace rychle mobilizuje organismus k boji proti hrozbě.
Betaglukan – kdy ho doplňovat?
Přípravek s HMB a betaglukanem používejte, když imunita vašeho zvířete vyžaduje další podporu:
– Při nesprávně vyvážené stravě, např. při domácím stravování.
– V obdobích zvýšeného rizika infekcí (např. podzimní a zimní období, podzimní a jarní slunovraty).
– Před plánovaným kontaktem zvířete s větším počtem zvířat (např. před výstavou nebo chovatelskou soutěží).
– během březosti a laktace – pomáhá posílit imunitu předávanou potomkům
Podpůrné po léčbě a během rekonvalescence
Vlastnosti ideálního přípravku pro imunitu vašeho domácího mazlíčka
– Dobré přípravky pro imunitu psů obsahují složky s vědecky ověřenými účinky, jejichž složení je sestaveno tak, aby společně dosáhly co nejlepšího účinku. Věnujte pozornost komplexnímu složení, které nejlépe podporuje imunitní systém;
– Vybírejte přípravky, u kterých si můžete být jisti, že byly vyvinuty odborníky, kteří mají znalosti a zkušenosti v oblasti výživy zvířat. To je zárukou jejich kvality a účinnosti.
– Důležité je, aby se přípravek snadno podával a byl chutný, protože při jeho výběru budete mít jistotu, že ho váš mazlíček přijme s potěšením
– Je důvěryhodný a veterináři jej ochotně doporučují
Příkladem takového přípravku je VetoMune od společnosti Vet Expert.
Názor vašeho veterinárního lékaře je důležitý – při hledání vhodného přípravku se jím určitě řiďte. Dodáním správného přípravku na imunitu poskytnete svému mazlíčkovi dostatečné posílení, díky kterému bude připraven na každou procházku – na slunci i v dešti. O tento přípravek požádejte svého veterinárního lékaře